Oceanotechnika- Wydział Trudnej Młodzieży

Wydział Trudnej Młodzieży


#1 2009-02-11 21:53:14

Czokolate

Give me some chockolate and nobody gets hurt

Punktów :   

Poprawka...

Jutro będą wyniki na 13...

Poprawkę proponuję ustalić na teraz... w sesji. We wrześniu nam to nic nie da... a ochrona to zawsze 3 punkty.


Ryjuzsza wyjszedlona, bulała juże na dachach świata. I kwiczy od rana... Krowy się stroją bezdechnięte, eh... na bal, eh naa baaal.
Eeh na bal bym poszła... Bo wieczorem idę na miasto
Ileż to już razy Czoko zaskakiwała was swoimi alegoriami?
Kuriozum? Mimoza? Szplucha? A może jakieś inne głupie słowo

Offline

 

#2 2009-02-12 11:39:29

pituś

Świerzak

Punktów :   

Re: Poprawka...

sesja jest do poniedzialku znaczy ostatni dzien sesji jest w poniedzialek info od firmantowej


VODKA CONNECTING PEOPLE

Offline

 

#3 2009-02-12 14:51:33

Sandrynka

Moderator

Punktów :   

Re: Poprawka...

a sesja poprawkowa? było chyba takie cuś ? ;p

Offline

 

#4 2009-02-12 14:51:35

pituś

Świerzak

Punktów :   

Re: Poprawka...

JEBAC DZIEWANOWSKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i cala ta katedre 


VODKA CONNECTING PEOPLE

Offline

 

#5 2009-02-12 16:49:35

Czokolate

Give me some chockolate and nobody gets hurt

Punktów :   

Re: Poprawka...

Sandra ta... sesja poprawkowa... to na US u nas niee....

BTW. wrzucam tutaj materiały z których ja się uczyłam ze skutkiem pozytywnym może wam pomogą...

POJĘCIA->
1. Ekologia- nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się oddziaływaniem pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami.
Przyroda – w najszerszym znaczeniu  to świat, wszechświat. Termin ten obejmuje zjawiska świata fizycznego- zarówno nieożywionego, jak życia- w ogóle, bez szczególnego uwzględniania lub z wyłączeniem produktów działalności ludzkiej i ludzkiego oddziaływania na przyrodę.
Ochrona środowiska – całokształt działań mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego, zarówno jego składników abiotycznych, jak i żywych (ochrona przyrody).
Środowisko – zespół naturalnych elementów ściśle ze sobą powiązanych otaczających żywe organizmy. W jego ramach można wyróżnić następujące elementy: budowa geologiczna, rzeźba terenu, klimat, stosunki wodne, gleba, organizmy żywe.
Ochrona przyrody – ogół działań zmierzających do zachowania w niezmienionym lub optymalnym stanie przyrody ożywionej i nieożywionej, a także krajobrazu. Głównym celem ochrony przyrody jest utrzymanie stabilności ekosystemów ekosystemów procesów ekologicznych oraz zachowanie różnorodności biologicznej.
Antagonizm – jest to sposób oddziaływania na siebie populacji różnych gatunków. Do antagonizmu zaliczamy eksplorację, konkurencję i amensalizm. Są to zjawiska występujące na przykład pomiędzy dwoma gatunkami, przynoszące korzyść jednej ze współżyjących stron, drugiemu zaś straty. Przykładem takiego oddziaływania jest na przykład drapieżnictwo.
Synergizm - jest to zjawisko wzajemnego wzmocnienia działania kilku substancji wtedy, gdy występują razem w danym środowisku. Synergetyczne układy ekstrakcyjne stosowane są w praktyce do selektywnego wydzielania i rozdziału różnych mieszanin.
Elementy abiotyczne i biotyczne - Elementy biotyczne to wszystkie żywe organizmy ( rośliny i zwierzęta ) pozostające między sobą w różnego rodzaju zależnościach. Tworzą one biocenozę czyli ożywioną część ekosystemu.
Elementami abiotycznymi są: woda, gleba, gazy atmosferyczne ( tlen, azot, dwutlenek węgla ), rzeźba terenu,  klimat, temperatura. Tworzą one biotop czyli nieożywioną część ekosystemu.
Sucha i mokra depozycja – Mokra depozycja polega na ‘przetransportowywaniu’ żrących substancji za pomocą deszczu, rosy, śniegu itd. Mokra depozycja może mieć miejsce nawet w odległości ponad 1000 km od miejsca ich powstania.  Sucha depozycja polega na przedostawaniu się do gleby bez użycia wody, jako gaz lub pył. Sucha sepozycja zanieczyszczeń występuje w pobliżu ich źródeł.
Zanieczyszczenia /u]
a) Punktowe:
- ścieki z systemów kanalizacyjnych, stanowią główne źródło zanieczyszczeń wód, zwłaszcza powierzchniowych. Są to ścieki: bytowo-gospodarcze, przemysłowe, opadowe z terenów skanalizowanych, wody filtracyjne.
- podgrzane wody chłodnicze, głównie z elektrowni cieplnych.(ma duży wpływ na wzrost tempa produkcji biologicznej.)
- Zasolone wody kopalniane (dyskwalifikują zdatność wody do celów spożywczych, przemysłowych oraz do nawadniania pól)
b) Liniowe:
- zanieczyszczenia pasmowe wzdłuż szlaków komunikacyjnych, związane z emisją spalin, przez pojazdy mechaniczne. (zanieczyszczają wody gruntowe)
c) Obszarowe:
-odpływy z terenów rolniczych i przemysłowych (powodują nadmierny wzrost żyzności wód)
-Zanieczyszczenia atmosfery przedostające się do wód (zakwaszają biotopy wód).
[u]Halogenki
– są związkami fluoru, chloru, bromu i jodu. Tworzą związki o określonych właściwościach: słonym i gorzkim smaku, drobnej rozpuszczalności w wodzie, wodne roztwory dobrze przewodzą prąd, mają wysoką temperaturę topnienia, nie mają metalicznego wyglądu, mają dobrą łupliwość.
Eutrofizacja - proces wzbogacania zbiorników wodnych w substancje pokarmowe (nutrienty, biogeny), jest to wzrost trofii, czyli żyzności wód. Dotyczy to nie tylko zbiorników wodnych ale również ścieków
Smog – nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współdziałaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niektórych naturalnych zjawisk atmosferycznych znacznej wilgotności powietrza (mgła) i braku wiatru. Utrudnia oddychanie organizmom żywym, a Ziemi wydalanie ciepła. Jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka może powodować niewydolność oddechową oraz paraliż układu krwionośnego.
Homeostaza – zdolność do utrzymania stanu równowagi dynamicznej środowiska, w którym zachodzą procesy biologiczne. Zasadniczo sprowadza si to do równowagi płynów wewnątrz i zewnątrzkomórkowych.
Sukcesja – to sekwencja naturalnych zmian składu gatunkowego i struktury biocenoz. Sukcesja pierwotna występuje wtedy, gdy organizmy żywe kolonizują obszar dotychczas jałowy. Pierwsze przybywają organizmy pionierskie. Sukcesja wtórna przebiega na obszarze mocno zmienionym, ale nie jałowym już skolonizowanym. Wyróżnia się sukcesję autogeniczną, której przebieg zależy wyłącznie od organizmów biorących w niej udział oraz sukcesję allegeniczną, wymuszoną przez zmiany w środowisku.
Substancje refrakcyjne – przez to pojęcie rozumiemy zdolność danej substancji do wywoływania uszkodzeń żywych organizmów. Każdy związek chemiczny jest toksyczny w określonych warunkach.
Ksenobiotyki – związki występujące w organizmie, który ani go nie produkuje ani też w normalnych warunkach nie przyjmuje z pożywieniem. Jest to substancja chemiczna nie będąca składnikiem żadnego żywego organizmu.
Zanieczyszczenia pierwotne – substancje bezpośrednio uwalniane do atmosfery przez źródła emisji.
Zanieczyszczenia wtórne – są wynikiem różnych złożonych procesów fizycznych i chemicznych.
Azbest - grupa wielu różnych minerałów, występujących w formie włóknistej. Przyjmuje się, że azbestami są włókniste odmiany minerałów występujące w przyrodzie w postaci wiązek włókien cechujących się dużą wytrzymałością na rozciąganie, elastycznością i odpornością na działanie czynników chemicznych i fizycznych. Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej.
Dioksyny - potoczna nazwa grupy organicznych związków chemicznych będących pochodnymi oksantrenu. Składają się one z dwóch pierścieni benzenowych połączonych przez dwa atomy tlenu oraz od jednego do ośmiu atomów chloru przyłączonych do pierścieni benzenowych. Dioksyny są jednymi z najbardziej toksycznych związków, jakie otrzymano w wyniku syntezy. Istnieją jednak na Ziemi w śladowych ilościach jako produkt spalania drewna.
DDT - środek owadobójczy otrzymywany przez kondensację chloralu z chlorobenzenem w obecności stężonego kwasu siarkowego. Toksyczny dla owadów - wnikał w sposób kontaktowy przez przewód pokarmowy lub powłoki ciała i powodował zaburzenia pracy systemu nerwowego owadów. Początkowo związek uważano za nieszkodliwy dla ludzi, ssaków i ptaków. Okazało się jednak, że jest to bardzo trwały związek, w glebie ulega rozłożeniu dopiero po kilkunastu latach i ma zdolność kumulowania się we wszystkich organizmach żywych, także u ludzi.
Metale lekkie -to potoczna nazwa metali z I i II grupy układu okresowego pierwiastków, czyli łączna nazwa dla metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych. Ponadto do metali lekkich zalicza się też niektóre metale z innych grup układu okresowego: skand, tytan, itr i glin.
Metale ciężkie - Ze względu na znaczną toksyczność wielu tych metali i zdolność do kumulacji (np. w kościach, nerkach, mózgu) ich sole oraz tlenki mogą być przyczyną groźnych zatruć ostrych i przewlekłych, chorób układu krążenia, układu nerwowego, nerek, chorób nowotworowych. Metale ciężkie w postaci pierwiastkowej natomiast się zwykle nie wchłaniają.
Substancje refrakcyjne – wywołują zanieczyszczenia chemiczne, które nie podlegają bądź podlegają jedynie w minimalnym stopniu rozkładowi biologicznemu za pośrednictwem mikroorganizmów. Zanieczyszczenia te są w niewielkim stopniu usuwane ze ścieków w klasycznych procesach oczyszczania w oczyszczalniach komunalnych. Wymienione powyżej zanieczyszczenia toksyczne mają co najmniej jedną z następujących właściwości: działanie rakotwórcze, działanie mutagenne (wywołujące zmiany dziedziczne - mutacje prowadzące do kalectwa), działanie teratogenne (prowadzące do zaburzeń w rozwoju embrionalnym człowieka lub zwierząt wywołujące w efekcie kalectwo), zdolność do bioakumulacji w łańcuchu pokarmowym zwierząt i ludzi. Większość zanieczyszczeń toksycznych posiada również cechy refrakcyjne, przez co nie są one usuwane ze ścieków w procesach oczyszczania w oczyszczalniach miejskich i przedostają się do wód powierzchniowych. Mogą one także zahamować procesy biologicznego oczyszczania ścieków.
Skażenie - to suma zanieczyszczeń środowiska lub jego elementu substancjami toksycznymi albo promieniotwórczymi. Skażenia są bardzo niebezpieczne dla wszystkich żywych organizmów, mogą stanowić zagrożenie dla wszystkich organizmów żywych, w tym także i dla człowieka. Skażenie środowiska również może powodować szkody materialne.
PCB – dwufenyl polichlorowany, silne własności rakotwórcze. Stwierdzono także, że w środowisku naturalnym ulegają one bardzo powolnemu rozkładowi z wydzieleniem pochodnych o własnościach zbliżonych do dioksyn i powodują bardzo trudne do usunięcia skażenie gleby i wody. Mogą wywoływać nowotwory, choroby układów immunologicznego i nerwowego, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, a także uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży. Najwięcej PCB organizm ludzki pobiera wraz z żywnością (ok 97%), zdecydowanie mniej z powietrzem i wodą. Najbardziej skażone są surowce i produkty pochodzenia morskiego oraz ryby słodkowodne.
Zasoby przyrody – niewyczerpywalne energia prądów morskich, wód płynących, wiatru i światła słonecznego; wyczerpywane odnawialne (rośliny, zwierzęta, wody powierzchniowe i podziemne, gleby, powietrze, atmosferyczne), nieodnawialne (złoża surowców mineralnych i energetycznych, rudy metali, skały w wielu przypadkach także organizmy żywe i całe biocenozy)
Vortex – wir powietrza pojawiający się nad Antarktydą, w którym powietrze krąży przez poł roku i ściąga wszystkie zanieczyszczenia, freony, powodując rozpad ozonu.


2. Model Holdgate’a

1.{co powoduje dane zanieczyszczenie} ->A*-> 2.{substancja zanieczyszczająca o której mowa} -> 3.{co dana substancja powoduje -wymienić} -> 4.{Skutki dla środowiska i człowieka}

*A -> sposób rozprzestrzeniania się danego zanieczyszczenia (-woda, -powietrze)

Ja napisałam o ołowiu i jakie ma skutki jego przedostanie się do powietrza.



3.3. Źródła, rodzaje i skutki dużej ilości tlenków węgla w atmosferze.
Rodzaje: CO
-źródła naturalne ( erupcje wulkanów, naturalne pożary roślinności)
-skutek działalności człowieka (przemysł energetyczny, hutniczy, chemiczny, spaliny samochodowe)
-spalanie węgla w niewystarczającej ilości tlenu
Najpoważniejszym źródłem zanieczyszczeń gazowych jest przemysł ciężki. Tlenek węgla blokuje aktywność hemoglobiny, co powoduje śmierć ludzi i zwierząt. Prowadzi do niedotlenienia tkanek, wdychanie tlenków węgla może powodować ból głowy, wymioty oraz śpiączkę, objawy uzależnione są stężeniem wdychanego gazu. W większości przypadków powoduje on zgon.
CO2
-Jest produktem spalania i oddychania.
-Jest wykorzystywany przez rośliny do fotosyntezy.
-Tworzy się on przy utlenianiu i fermentacji substancji organicznych.
-kopalnie, cukrownie, gorzelnie, studzienki kanalizacyjne.
W małych stężeniach nie jest on szkodliwy dla zdrowia. W dużych stężeniach może być on niebezpieczny dla zdrowia. Może powodować między innymi: zagrażając życiu niedotlenienie, kwasicę oddechową, co prowadzi do obrzęku mózgu. Przy oddychaniu powietrzem zawierającym CO2 zwiększa się ciśnienie krwi, występuje uczucie duszności, niepokój, zwiększenie częstości oddechów. Większe dawki wywołują bóle i zawroty głowy, omamy, zaburzenia świadomości, śpiączkę i drgawki. Mimo to, że jest mniej szkodliwy niż CO to również może powodować śmierć oraz trwały uszczerbek na zdrowiu tj. zmiany w mózgu w przypadku odratowania zatrutej osoby.


4. Źródła, rodzaje i skutki dużej ilości tlenków azotu w atmosferze.
-spaliny samochodowe
-nawozy sztuczne
-działalność przemysłowa
NOx, HNO3
Wywołują kwaśne deszcze, zanieczyszczają glebę, zanieczyszczają wody podziemne, zakłóca proces fotosyntezy u roślin.


5. Źródła, rodzaje skutki dużej ilości tlenków siarki w atmosferze.
Źródła naturalne:
- erupcje wulkanów,
- parowanie wód morskich,
- pożary roślinności,
- rozkład substancji organicznych.
Wszystkie paliwa zarówno stałe jak płynne zawierają siarkę lub jej związki. W wyniku spalania paliw powstaje dwutlenek siarki SO2 który może utleniać się w powietrzu do trójtlenku siarki SO3.
Źródła antropogeniczne:
- procesy spalania węgla oraz innych paliw kopalnych (ropy naftowej i gazu ziemnego),
- przemysł energetyczny, hutniczy, rafineryjny, papierniczo-celulozowy, chemiczny).
Średnia emisja tlenków siarki Polsce wynosi ~2600 ton.
Szkodliwe działanie:
- zakłóca procesy fotosyntezy u roślin (powoduje degradację chlorofilu),
- dostaje się drogami oddechowymi do płuc, a tam w obecności wody przekształca się w kwas siarkowy i powoduje uszkodzenie błon śluzowych).

6. Przedstaw i opisz cykl fotolityczny.
Tlenek azotu pochodzący najczęściej z przemysłu, spalin samochodowych w warstwie stratosferycznej pod wpływem światła słonecznego rozpada się na NO i pojedynczy tlen O.Tlen łączy się z tlenem dwuatomowym z powietrza (O2) i powstaje ozon (O3). Ozon powstaje w niższych warstwach atmosfery (stratosferze). Większość ozonu gromadzi się jednak w wyższych partiach atmosfery - ozonosferze. Ozon powoduje u ludzi różne schorzenia (astmę, duszności) i jest składnikiem smogu fotolitycznego. Ozon jest cząsteczką wysoce energetyczną i szybko się rozpada (na O i O2) i łączy na nowo. O z NO daje NO2, a O2 idzie do atmosfery.


No reszta tych tematów... to chyba każdy wie o co chodzi... więc nie będę wrzucać.


Ryjuzsza wyjszedlona, bulała juże na dachach świata. I kwiczy od rana... Krowy się stroją bezdechnięte, eh... na bal, eh naa baaal.
Eeh na bal bym poszła... Bo wieczorem idę na miasto
Ileż to już razy Czoko zaskakiwała was swoimi alegoriami?
Kuriozum? Mimoza? Szplucha? A może jakieś inne głupie słowo

Offline

 

#6 2009-02-28 10:59:02

jawor

Moderator

Re: Poprawka...

Mam pytanko !! Czy ktoś już ustalił poprawe z ochrony ?? Fajnie by było gdyby była w przyszłym tygodniu I miło by było gdyby ktoś poinformował że jest ta poprawa .

Offline

 

#7 2009-03-01 19:30:03

Sandrynka

Moderator

Punktów :   

Re: Poprawka...

znalazłam to na mailu ..

osoby które nie zaliczyly ochrony środowiska a chciałyby poprawic egzamin
niech piszą do mnie na gg 9237406 w celu spoządzenia listy osób
poprawiajacych dla pani dr Dziewanowskiej, prawdopodobny termin poprawki to 09.03

pozdro
    Pawel

Offline

 

#8 2009-03-01 23:03:16

jawor

Moderator

Re: Poprawka...

dzieki

Offline

 

#9 2009-03-04 18:59:17

pituś

Świerzak

Punktów :   

Re: Poprawka...

Poprawka egzaminu z ochrony środowiska odbędzie się 11.03(środa) o godz.
11:00 w sali 501 WTM

pozdro 
   Paweł

wiadomosc z ich meila

Ostatnio edytowany przez pituś (2009-03-04 19:09:29)


VODKA CONNECTING PEOPLE

Offline

 
Tutaj możesz wpisać treść, która ma sie ukazać w stopce forum.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gambit.pun.pl www.kanter-strajk.pun.pl www.malowanie-dachow.pun.pl www.forumdlainteligentnych.pun.pl www.evilofkillersdb.pun.pl